سلامتی

آیا شیر مادر هم سلولهای بنیادین دارد؟ | بیماری

: سلولای بنیادی چیه و چه کاربردی داره شیر مادر همه این سلولای بنیادی رو داره یا نه؟ در ادامه همین بخش این موضوع توضیح داده می شه.

شیر مادر حتی دارای سلولای بنیادینه,تحقیقات نوین نشون داده که شیر مادر دارای سلولای بنیادیه که می تونه به نوزاد منتقل شه.

شیر مادر پر از مواد خوبه، ولی می تونه دربردارنده سلولای بنیادی هم باشه و اونا رو به کودک منتقل کنه؟ دلایل اولیه نشون میده که این موضوع در موشا صادقه.

میدونیم که شیر مادر پر از مواد خوبه، ولی می تونه دربردارنده سلولای بنیادی هم باشه و اونا رو به کودکان منتقل کنه؟ دلایل اولیه یه تحقیق نشون میده که این موضوع در مورد موشا صادقه و میشه حدس زد که در آدما هم به همین صورت باشه.

سلولای ریشه ای توانایی غیرمعمولی واسه بازتولید خودشون دارن و می تونن به خیلی از انداما تبدیل شن. منابع خیلی از سلولای بنیادی واسه استفاده درمانی تولید شدن که رویان، خون بند ناف و بافتای بالغ در گروه اونا هستن.

هفت سال پیش کشف شده بود که شیر مادر در آدم هم شامل یه جور سلول بنیادی است. سؤال اینه که این سلولا کار مفیدی هم واسه نوزادان انجام میدن یا این که به شکلی پیشگیری ناپذیر در شیر مادر نشت کردن.

جدیدترین یافته ها که تازگیا در هم نشست (سمپوزیوم) ملی شیر مادر در لندن ارائه شد نشون میده که دست کم در موشا، سلولای ریشه ای شیر مادر از شکم بچه به خون اون راه پیدا می کنن و بعدا در زندگی اونا نقشی کلیدی اجرا می کنن.

فوتینی هاسیوتو از دانشگاه وسترن استرالیا و همکارانش، واسه نشون دادن این، اول یه موش اصلاح شده ژنتیکی ساختن که سلول هاش شامل ژنی به نام tdTomato هستن که زیر نور فلورسنت به رنگ قرمز دیده می شه.

موشای ماده شامل این ژن، جفت گیری کرده و باردار می شدن، اما بعد از تولد بچه، محققان موشای نوزاد رو عوض کرده و نوزادان تغییرنیافته ژنتیکی رو واسه شیر دادن به اونا می سپردند.

درنتیجه هر نوع سلول قرمزی که در نوزادان دیده شده باشه باید از راه شیر به اون منتقل شده باشه.

وقتی این نوزادان به سن بلوغ رسیدن، سلولای قرمز در خون و خیلی از بافتای دیگه بدن اونا یافت شده که مغز، غده تیموس، لوزالمعده، کبد،

طحال و کلیه هم از اون جمله بودن. علاوه بر اون گروه هاسیوتو با به کار گیری روشای دیگه به این نتیجه رسیدن که سلولای ریشه ای در سلولای بالغ هم مشاهده می شن. مثلا سلولای ریشه ای مغز خصوصیات نورونا رو داشتن،

آنایی که در کبد بودن پروتئین آلبومین کبد رو می ساختن و آنایی که در پانکراس بودن انسولین می ساختن. اون میگه: «انگار این سلولای بنیادی ترکیب شده و به سلولای کاربردی انداما تبدیل می شن».

میشه گفت که سلولای ریشه ای فقط در رشد معمولی نقش دارن، یا اینکه مثلاً به فرزندان هم کمک می کنن که بتونن سلولا و پروتئینای مادرشون رو تحمل کنن و خطر عکس العمل آلرژیک به شیر مادر رو کم کنن.

هاسیوتو میگه: «اینجا انگار بعضی امتیازات تکاملی وجود دارا باشن. این یافته که سلولای بنیادی شیر مادر می تونن بافتای متفاوت رو بسازن، شایدً اونا رو واسه کاربرده های درمانی مناسب می سازه».

کریس میسون از یونیورسیتی کالج لندن میگه: «اگه این سلولای گول زننده کاربردی هم باشن، می تونن انتخابی ناب واسه آینده روشای درمانی با به کار گیری سلولای ریشه ای باشن».

انگار سلولای ریشه ای شیر مادر، ظرفیت کمتری واسه تقسیم سلولی نسبت به سلولای ریشه ای جنینی دارا باشن؛ اما این درواقع چیز خوبیه،

مثلا وقتی که این سلولا به موشا تزریق می شن، تومور تشکیل نمی دن و درنتیجه اگه واسه درمان آدما به کاربرده شن، احتمال کمتری داره که منتهی به سرطان شن.

هاسیوتو اشاره میکنه که این نوع آزمایش رو نمیشه در آدما انجام داد، اما اون می خواد در میمونا این کار رو تکرار کنه.

.

منبع : taknaz.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *