سلامتی

آیا شیر سویا برای مردان خوب است ؟ | تاثیرات شیر سویا بر مردان | دانستنی های تغذیه درباره شیر سویا | تغذیه سالم

شیر سویا در حالی که از نظر تکنیکی شیر نیس، از گیاه سویا تولید شده و یه جانشین لبنی محبوب واسه کسائی که نمی تونن یا عزمشونو جزم کردن شیر گاو مصرف نکنن، جفت و جور می کنه. با اینکه شیر سویا دارای امتیازات سلامتی بالقوه ای مانند کاهش خطر دچار شدن به مریضی قلبی و حفاظت در برابر سرطان پروستات است اما بعضی از تحقیقات گذشته نشون دادن که وقتی در مقادیر زیاد مصرف شه، ممکنه واسه مردان مشکلات جانبی منفی به همراه داشته باشه.

ترکیب شیر سویا

لوبیاهای سویا پر از فیتواستروژنا (یه زیرمجموعه از گروهی از آنتی اکسیدان ها به نام ایزوفلاونا) هستن. ساختار این استروژنای گیاهی، بسیار مثل ساختار استروژن هورمون جنسی آدم هستن. این شباهت بعضی وقتا به فیتواستروژنا اجازه میده که از این هورمون در گیرنده های استروژن آدم تقلید کرده یا اونو کنترل کنن. پس این ترکیبات در لوبیاهای سویا پتانسیل اونو دارن که در هر روند بیولوژیکی که شامل استروژنه، اجرای نقش کرده و موجب شه بسیاری فکر کنن که سویا اگه خیلی وقتا زیاد مصرف شه، می تونه به مردان خصوصیات زنونه بده.

شیر سویا واسه مردان خوبه ؟ | اثرات شیر سویا بر مردان | دانستنیای تغذیه درباره شیر سویا

تحقیقات

بعضی تحقیقات نشون دادن که مصرف رژیمی سویا و افزایش بعد استروژنای گیاهی می تونه غلظت اسپرم در مردان رو کم کنه. هر چند این تحقیقات نشون دادن که این کاهش، کوچکه اما از نظر آماری قابل توجه درنظر گرفته شد. بقیه تحقیقات نشون دادن که دوزهای زیاد سویا ممکنه به مشکل در نعوظ و نگرانیای رفتاری مانند رفتار گوش به زنگ و حرف گوش کن و تهاجمی تر منجر شه.

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *