سلامتی

آیا شکم شما هم غر غر می کند علت آن چیست؟ | بیماری

: حتما بعضی وقتا واسه شمام اتفاق افتاده که بعضی وقتا صدای روده و یا شکم خود رو بشنوین؛ این اتفاق اگه در زمان تنهایی واسه شما اتفاق بی افتد شاید از نظر خودتون ایرادی نداشته باشه اما بروز صدای شکم در جمع می تونه مایع شرمساری شما باشه. ایجاد صدای شکم و یا به اصطلاح غر غر شکم علل مختلفی رو در بر میگیره که در ادامه به بررسی اون می پردازیم.

خیلی از صداهای تولید شده در معده و روده به دلیل هضم طبیعیه. ولی غرغر شکم با علائم همراه ممکنه به دلیل وجود یه مریضی زمینه ای جدی تر و یا به کار گیری داروهای خاص باشه.

صدای غرغر شکم صداهای ساخته شده در داخل روده کوچیک و بزرگه. این صداها معمولا در طول هضم غذا شنیده می شن. صدای داخل شکم، مثل صداهای توخالی و یا صدایی چیزیه که در داخل آب در حال حرکته. در حالی که صداهای روده بیشتر یه اتفاق عادی و مکرره، اما صداهای غیر منتظره یا صدای بلند ممکنه یه مریضی زمینه ای در دستگاه گوارش رو نشون بده.

صدای غرغر شکم صداهای ساخته شده در داخل روده کوچیک و بزرگه. این صداها معمولا در طول هضم غذا شنیده می شن. صدای داخل شکم، مثل صداهای توخالی و یا صدایی چیزیه که در داخل آب در حال حرکته. در حالی که صداهای روده بیشتر یه اتفاق عادی و مکرره، اما صداهای غیر منتظره یا صدای بلند ممکنه یه مریضی زمینه ای در دستگاه گوارش رو نشون بده.

علائم خطرناک همراه با صدای غرغر شکم

غرغر شکم به تنهایی معمولا دلیلی واسه نگرانی نداره. با این حال، حضور بقیه علائم که همراه با این صدا هستش، ممکنه دلیل بر وجود یه مریضی زمینه ای باشه. این علائم عبارتند از:

– گاز فراوون معده

حالت تهوع

– استفراغ

– اسهال

– یبوست

مدفوع خونی

سوزش سر دل که به درمانا جواب نمی ده

کاهش وزن ناخواسته و یهویی

احساس سیری

اگه شما تجربه هر کدوم از این علائم رو همراه غرغر و درد شکم داشتین، به دکتر مراجعه کنین. مراقبتای پزشکی فوری می تونه به دوری از مشکلات بالقوه جدی، کمک کنن.

دلیل صدای غرغر شکم

اگه صدای غرغر شکم رو می شنوین، به احتمال زیاد به حرکت غذا و هوا در روده تون ربط داره. وقتی که مواد غذایی در روده حرکت می کنن ممکنه صدا تولید کنن. دیواره های دستگاه گوارش بیشتر از عضلات ساخته شده. وقتی که شما چیزی می خورید، دیواره های اندامای دستگاه گوارشی، ترکیبی از انقباضات و فشار رو واسه هضم غذا به کار می بره. این روند به نام حرکات حلقوی شناخته می شه. کلا این حرکته که مسئول صدای غرش شکم شما پس از خوردنه. این صدا ممکنه چند ساعت بعد از خوردن غذا و حتی در شب، وقتی که در حال خوابین اتفاق بیفته.

گرسنگی هم می تونه صدای غرغر شکم رو بسازه. با در نظر گرفتن مقاله منتشر شده در Endocrinology and Metabolism Clinics of North America، وقتی که شما گرسنه اید، مواد شبه هورمونی میل به غذا در مغز فعال شده و بعد این هورمونا به صورت سیگنال به روده و معده فرستاده می شه. در نتیجه، عضلات در اثر قرار گرفتن در برابر این هورمونا ، صدا تولید می کنن.

خیلی از صداهای تولید شده در معده و روده به دلیل هضم طبیعیه. ولی غرغر شکم با علائم همراه ممکنه به دلیل وجود یه مریضی زمینه ای جدی تر و یا به کار گیری داروهای خاص باشه. صدای زیادتر از اندازه از دستگاه گوارش ممکنه به یکی از بیماریای زیر در رابطه باشه:

– زخم

– یه عفونت که باعث مشکلاتی در اعصاب روده شده

– فتق که وقتی اتفاق می افته که بخشی از یه عضو بدن به دلیل ماهیچه های ضعیف دور و برش، از منطقه خود بیرون می زنه.

– وجود لخته خون

– کاهش پتاسیم خون و یا هیپوکالمی

– یه تومور

– انسداد روده

علل دیگه صداهای زیاد روده عبارتند از:

حساسیت غذایی

– عفونتایی که منتهی به التهاب یا اسهال می شن

– به کار گیری ملینا

– خونریزی در دستگاه گوارش

– مریضی التهابی روده، به خصوص مریضی کرون

– مصرف بعضی از داروها، مانند کدئین

– بیهوشی عمومی

جراحی شکم

– قرار گرفتن در برابر اشعه

– آسیب به روده

آزمایشاتی که واسه غرغر شکم لازمه

اگه غرغر شکم با بقیه علائم اتفاق بیفته، دکتر ممکنه چندین آزمایش رو واسه تشخیص دلیل زمینه ای تجویز کنه. دکتر شمام اینکه ممکنه از ابزاری مانند مرور سابقه پزشکی شما، پرسیدن چند سوال در مورد زیادی و شدت علائم و گوشی طبی واسه گوش دادن به هر گونه صدای غیر طبیعی روده، استفاده کنه. انسداد روده معمولا صدای بسیار بلندی تولید می کنه. این صداها بیشتر می تونه بدون به کار گیری گوشی پزشکی شنیده شه.

آزمایشاتی که واسه تشخیص دلیل غرغر شکم تجویز می شن عبارتند از:

– سی تی اسکن واسه گرفتن تصاویر اشعه ایکس از ناحیه شکم

– اندوسکوپی که با به کار گیری یه دوربین وصل به یه لوله کوچیک انعطاف پذیر به ضبط تصاویر در داخل شکم می پردازه.

آزمایش خون واسه رد کردن احتمال عفونت و یا آسیب به ارگانای دیگه بدن

درمان غرغر شکم

درمان به دلیل علائم شما وابسته. صداهای عادی روده احتیاجی به درمان نداره. اما اگه صداهای تولید شده در دستگاه گوارشتان باعث خجالتتانه مصرف غذاهایی که ممکنه نفخ و گاز بدنتون رو بیشتر کنه رو محدود کنین.

این غذاها عبارتند از:

– میوه ها

– لوبیا

شیرین کننده های مصنوعی

– نوشیدنیای گازدار

غلات کامل

اگه شما دچار نبود تحمل لاکتوز هستین از خوردن لبنیات با لاکتوز دوری کنین. هم اینکه خوردن سریع غذا، نوشیدن مایعات با نی و خوردن آدامس باعث می شه مقدار بیشتری هوا ببلعید. پس این موارد رو هم به کمترین حد ممکن برسونین. هیچ مدرکی موجود نیس که نشون بده مصرف پروبیوتیکا می تونن صداهای روده رو بیشتر کنه. این رو هم در نظر داشته باشین که به دلیل اینکه این صداها در بدن شما اتفاق میفته، ممکنه خیلی از اونا فقط به وسیله شما شنیده شن و افراد دیگه اونو نشنوند.

چه وقتی باید به دکتر مراجعه کنیم؟

اگه نشونه های اورژانسی، مانند خونریزی، آسیب روده یا انسداد شدید داشتین، باید به دکتر مراجعه کنین. در بیمارستان ممکنه از راه دهن یا بینی شما لوله ای رو به معده یا روده بفرستن و اونا رو شستشو داده و خالی کنن. در این حالت پیشنهاد می شه یه مدت چیزی نخورین و بخورین تا عضلات روده استراحت کنن. بعضی افراد ممکنه نیاز به جراحی دارا باشن. مثلا، اگه روده به طور کامل بسته شده باشه، به جراحی واسه حذف انسداد و بخشی از روده که آسیب دیده، نیازه. داروهایی هم واسه بیماریای خاص دستگاه گوارش مانند مریضی کرون یا کولیت اولسراتیو در دسترس هستن.

اگه دکتر تشخیص داد که شما به یکی از این بیماریا گرفتار هستین و غرغر شکم و روده بر اثر اوناس، این داروها رو تجویز می کنه. در موارد نادر، در صورت نبود درمان غرغر شکم که با علائم همراه س، مشکلات خاصی پیش میاد که می تونه مرگبار باشه. مثلا انسداد روده، می تونه خطرناک باشه. در این مریضی اگه جریان خون به روده قطع شه، در دیواره رود بافت مرده ایجاد شده و به عفونت در چاله شکمی منجر می شه. این موضوع می تونه کشنده باشه. بقیه شرایط و بیماریا مانند تومورها و یا مریضی کرون ممکنه درمان و کنترل دراز مدت نیاز دارا باشن.

.

منبع : hidoctor.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *