سلامتی

آیا شکلات و شیرینی جوشهایم را بدتر می­کند؟ | تغذیه سالم

جوش از شایعترین بیماریهای پوسته طوری که تقریبا تموم نوجوانان به درجاتی به اون دچار می شن. این مریضی در نتیجه انسداد مجاری غدد چربی پوست ایجاد شده و بعد با افزدوده شدن التهاب و عوامل میکروبی شدت میگیره. جوش بیشتر در خانمها بیشتر دیده می شه ولی عوضش در مردان شدیدتره.

مهمترین عامل افزایش ترشحات غدد سباسه س که به خصوص در صورت، سینه و پشت تمرکز دارن. با افزایش این ترشحات و انسداد مجاری غدد کم کم عوامل میکروبی و التهاب هم اضافه شده و علائم جوش ظاهر می شه. شاید شایعترین سوالی که یه متخصص پوست از مریض خود می شنوه، نقش تغذیه در بروز یا شدت جوش س. گر چه تا الان مطالعه ای بطور یقین رابطه جوش و تغذیه رو ثابت نکرده بود ولی در مطالعه جدیدی که در سال ۲۰۰۷ به وسیله مرکز تحقیقات دانشگاهی RMIT در شهر ملبورن استرالیا انجام گرفته، یافته های جدیدی منتشر گردیده. در بررسیای انجام شده دیده شده که اندازه بروز جوش با تغییر روش زندگی و تغییر رنگ و بوی زندگیها به سمت الگوی غربی، تغییر کرده از این جهت محققان فاکتورهای موثر بر روش زندگی از جمله تغذیه رو بررسی کردن. در سال ۱۹۳۰ جوش، مریضی شناخته شد که با به هم ریختگی متابولیسم کربوهیدرات رابطه داشت چون که اولین تحقیقات مشکل تحمل گلوکز رو در بیماران گرفتار به جوش نشون می داد. تازگیا این موضوع مطرح شد که چیجوری تغذیه بر فعالیت سیستم اندوکرین یا هورمونی فرد موثره. کورداین در مطالعه ای نشون داد که ایندکس گلایسمیک بالا می تونه باعث گسترش بالای جوش در این روش زندگی شه. در این مطالعه ۴۳ نفر مرد با سن ۲۵-۱۵ سال گرفتار به جوش ناچیز تا متوسط انتخاب شدن و این افراد هیچ درمان خوراکی یا موضعی استفاده نمی کردن. و این مردان در دو گروه مورد مطالعه قرار گرفتن.

در گروه دخالت بیماران تحت رژیم غذایی با بارگلایسمیک پایین که ۲۵% انرژی اون از پروتئین و ۴۵% با ایندکس کربوهیدرات پایین، قرار گرفتن. در مقابل در گروه کنترل رژیم غذایی غنی از کربوهیدرات استفاده شد. تعداد ضایعات و شدت جوش هر ماه بررسی می شد.

یافته ها نشون داد در هفته ۱۲، تعداد متوسط ضایعات در گروه با رژیم غذایی کم کربوهیدرات کاهش بیشتری نسبت به گروه کنترل داشت و وزن این گروه هم کاهش بیشتری داشت. در واقع بهبودی جوش پس از رژیم غذایی با بارکربوهیدرات کم نشون دهنده این واقعیته که روش زندگی و تغذیه نقش مهمی در پاتوژنز جوش داره. هر چند تحقیقات بیشتری واسه تاثیر واقعی عوامل جدا از هم بر بروز جوش لازمه.

دکتر محمدعلی نیلفروش­زاده متخصص پوست و مو

زیبــا شــو دات کام

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *