سلامتی

آیا شکستن قولنج خطرناک است؟ | بیماری

مجله همشهری تندرستی – پروین آبی: معمولا واسه هممون پیش میاد که بر اثر خستگی جسمی، یه کش و قوس به بدن خود می دیم. بر اثر عادت فشاری رو روی انگشتان خود وارد می کنیم یا با کج و راست کردن گردن و کمر که بر اثر خستگیا مثلا نشستنای دراز مدت ایجاد شده، لذت شنیدن صدای شکستن قولنج رو به جون بخریم. این صدای لذت بخش از کجا میاد؟ به چه دلیل بعد از شکستن قولنج احساس خوبی پیدا می کنیم؟ این کار سلامت مون رو به خطر میندازه؟ با ما همراه باشین.

به گفته کارشناسان دلیل قولنج کردن مفاصل، ایجاد حبابای گاز دی اکسید کربن (CO2) است که با افزایش حجم داخل مفصل یه جور احساس تنگی در فواصل مفصلی بوجود میاره و افراد با خم کردن مفصل شون، حباب به وجود اومده رو می ترکونن و به اصطلاح قولنج شون شکسته می شه. در این حالت حجم مفصل به حالت عادی و طبیعی خود برمیگرده، اما این برگشت پذیری همیشگی نیس و به خاطر همین هم شکستن قولنج با اون صدای مورد پسند به یه عادت تبدیل خواهدشد.

آمار قولنجیا!

براساس آمار بیشتر از ۶۸ درصد افراد عادت به شکستن قولنج انگشتان دست شون دارن. ۵۰ درصد علاوه بر انگشتان دست، قولنج کمر، گردن و شونه هاشون رو هم می شکنن اما درصد کمی هم وجود دارن که با شکستن قولنج گوش و انگشتان پا و مچ و… احساس خوبی پیدا می کنن.

شکستن قولنج خطر داره؟

خیلی از کارشناسان می گن قولنج شستن یا همون خم کردن مفاصل فقط واسه آدمایی خطرناکه که دچار مشکلات مفصلی و دردهای طولانی استخوانی عضلانی هستن اما خم کردن مفاصل انگشتان، گردن، کمر و… و شکستن قولنج تقریبا هیچ ضرری واسه افراد سالم نداره و آسیبی به مفاصل، مهرهای گردن و کمر و استخوانا وارد نمی کنه. حتی هیچ تحقیق علمی موثقی در مورد شکستن قولنج و دچار شدن به آرتروز وجود نداره.

البته کم نیستن متخصصانی که بی خطر بودن شکستن قولنج رو رد می کنن. پروفسور راجر دیمن، متخصص طب فیزیکی و استاد دانشگاه پورتلند از جمله همین مخالفانه. به گفته پروفسور دیمن، شکستن قولنج واسه بعضیا با آسیبایی همراه س چون فرد واسه رسیدن به صدای مورد پسند به وجود اومده به وسیله اون بعضی وقتا فشار زیادی به مفاصل وارد می کنن و به اونا آسیب می زنه. پس اگه شمام جزو آدمایی هستین که عادت به شکستن قولنج دارین و بعضی وقتا این فشار به حدیه که دچار درد میشین، باید این عادت رو واسه همیشه کنار بذارین.

حتی اگه از دور و بریا تون می خواین که قولنج کمرتون رو با دست یا حتی پا بشکنن، خبر خوبی واسه تون نداریم چون براساس بررسیای این متخصص طب فیزیکی، این کار می تونه به بروز آسیبای ستون فقرات، دردهای مفصلی در ناحیه کمر و گردن، سردرد، تاری دید و… منجر شه.

شکستن قولنج و پارکینسون

حتما شمام شنیدین که می گن شکستن قولنج باعث بروز مریضی پارکینسون در دوران میان سالی و سالمندی می شه. این موضوع چقدر راسته؟ شاید بهتر باشه با آگاهی در مورد پارکینسون و توضیحاتی درباره این مریضی به جواب برسیم. پارکینسون یه مریضی دستگاه عصبی مرکزی در بزرگسالانه که با افزایش سن، احتمال دچار شدن به اون زیاد می شه و از جمله علائم اون سفتی عضلانی پیش رونده کم کم، لرزش و از بین رفتن مهارتای حرکتیه.

درواقع این مشکل وقتی ایجاد می شه که نواحی خاصی از مغز توانایی شون رو در تولید هورمون دوپامین از دست میدن. پس با در نظر گرفتن این موضوع که پارکینسون یه مشکل مغزیه و در شاخه بیماریای مغز و اعصاب قرار میگیره، نمی تونه رابطه ای با شکستن قولنج داشته باشه و اگه هم بعضیا می گن شکستن قولنج زمینه لرزش دست رو در دوران سالمندی جفت و جور می کنه، این لرزش هیچ ربطی به پارکینسون نداره؛ هرچند این موضوع هم نیاز به بررسیای بیشتر داره چون در محافل علمی بحث درباره اون کم نیس و تنها براساس یافته های چندتحقیق محدود در دنیا پزشکان روی این رابطه تاکید کردن.

شکستن قولنج گردن ممنوع!

شاید شکستن معمولی قولنج انگشتان در حالت عادی مشکل زا نباشه اما این موضوع در مورد گردن اصلا صادق نیس و ممکنه انجام حرکات سریع واسه شکستن قولنج به شریانای گردن آسیب برسونه و باعث تحریک لنفای ناحیه سر و گردن و سایش کم کم مهرها شه و سلامت فرد رو شدیدا به خطر بندازه.

هم اینکه هیچوقت نباید از کس دیگه ای واسه شکستن قولنج تون کمک بگیرین چون احتمال آسیب به ستون فقرات، کوفتگی، ضرب دیدگی، و دررفتگی مفاصل کم نیس. از طرفی شکستن قولنج واسه آدمایی که در سنین میان سالی و سالمندی قرار دارن خطرناک تره چون به دلیل ضعف مفاصل، دچار شدن به آرتروز یا پوکی استخون ممکنه دچار دردهای شدید در ناحیه مورد نظر و حتی شکستگی استخون شن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *