سلامتی

آیا شپش با عفونت های قارچی و شوره سر فرق دارد؟ | بیماری

: شپش با عفونتای قارچی و شوره سر فرق داره؟

: یکی از راستهای حشرات شپشه که بغیر از بدن پرندگان و پستانداران نمی تونه در دیگه جاها وجود داشته باشه.شپشا انگل اجباری،خارجی و دائمی هستن.بدن شپش از سه قسمت شکم،سینه و سر تشکیل شده و ۲ جنس نر و ماده هم دارن.هر ۲ جنس هم از آدم خوراک شون رو دریافت میکنن.

افشار رمضان پور با اشاره به اینکه شپش سر یه عفونت مسریه که به وسیله یه حشره ایجاد می شه، گفت: این حشره به صورت انگلی زندگی می کنه و میزبان اون انسانه؛ چون که واسه ادامه زندگی خود نیاز به آدم داره.

: این مریضی بیشتر در دختر بچه ها شایعه و از راه تماس مستقیم سر با سر و یا از راه کلاه، شال و روسری و شونِه سر و هر وسیله ای که طوری با موها در تماس باشه، انتقال پیدا میکنه.

رمضان پور اضافه کرد: معمولا شپش واسه اینکه شکل زندگی خود رو کامل کنه خون خوری داره و این انگل به ساقه مو می چسبد و تخم هاش رو می سازه که با نام رشک شناخته می شه.

این متخصص گفت: رشکایی که شامل تخم شپش هستن به رنگ سفید و آنایی که بدون تخم هستن خاکستری رنگ ان. هم اینکه رشکا به وسیله یه ماده شیمیایی به ساقه مو چسبیده و خیلی راحت کنده نمی شه و بعد از یه دوره کمون چند روزه به حشره کامل تبدیل می شه.

ایشون اضافه کرد: از جمله علایم این مریضی، خارش پوست سر است. هم اینکه در مکانای خط رویش مو و پشت گردن و گوش تجمع شپشا هست.

رمضان پور ادامه داد: در معاینه بالینی رشک مشاهده می شه که به سختی به ساقه مو می چسبد و کنده نمی شه. بعضی وقتا بعضی ممکنه شوره سر رو با شپش اشتباه بگیرن ولی باید توجه کرد که شوره خیلی راحت از ساقه مو جدا می شه، در حالی که شپش کنده نمی شه.

ایشون با اشاره به اینکه ممکنه شپش با بعضی از بیماریای سر مثل اگزما و عفونتای قارچی اشتباه گرفته شه، گفت: کارشناسان باید خود شپش رو در لابه لای موها پیدا کنن و یا سابقه خارش سر داشته باشه. هم اینکه در برابر افراد گرفتار به شپش قرار داشته باشن تا آدمایی که احتمال شپش زدگی دارن رو پیدا کنن.

رمضان پور با اشاره به اینکه احتمال شپش زدگی در مهد کودکا و مدارس بالا هستش، گفت : واسه درمان این افراد پیشنهاد می شه از شامپوهای ضد شپش مانند لیندان استفاده شه و پس از شست وشوی سر و وقتی که هنوز موها رطوبت داره ۵ تا ۱۰ دقیقه از این شامپو استفاده شه. درمان روی تخما اثر نداره و باید حتما یه هفته بعد وقتی که دوره زندگی تخم شپش تکمیل می شه دوباره از این شامپو و درمان استفاده کنن.

این متخصص ادامه داد: لباسای شخصی این فرد باید شسته شه، مثل چادر، روسری و چیزای دیگه ای به جز اینا. هم اینکه پیشنهاد می شه از شونهای دانه ریز چوبی آغشته به سرکه استفاده شه تا رشکا از ساقه مو جدا شه.

ایشون گفت: بعضی موارد در اثر خارش شدید ضایعات اگزمایی در افراد ایجاد می شه که در این مواقع پوشش آنتی بیوتیکی هم داده می شه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *