سلامتی

آیا شوره ی سر یک بیماری است ؟ | بیماری

شوره  سر تظاهری شایع در سنین نوجوونی و جوانیه که موقع شونِه کردن موهای سر، دانه های ریز سفید رنگ روی شونِه شخص می ریزه و اگه به کف سر و موهای سر نگاه شه این ذرات سفید رنگ دیده می شه. نقاط دیگری از بدن ، به غیر از سر با گسترش کمتری می تونن گرفتار به شوره شن . مانند گوشه ها، صورت ، خصوصاً ناحیه ابروها و کناره بینی ، ناحیه جناغ سینه و … .

از نظر پزشکی شوره مریضی نیس . بلکه یه حالت خاص از پوسته که در بین بلوغ به دلیل ترشحات هورمونای طبیعی جنسی در آدمایی که استعداد خانوادگی دارن دیده می شه . بیشترین گسترش شوره در افراد سبزه و با چشمون قهوه ایه . شوره درمان قطعی نداره ولی با درمانهای طبی موقتاً بهبود پیدا میکنه و مانند سایرپدیدهای نوجوونی مانند جوش غرور جوونی پس از چند سال خود به خود بهبود پیدا میکنه .

شوره باعث ریزش مو و یا طاسی نمیشه . مگه در مواردی که به دلیل خارش دائمی در سر ، میکروبای فرصت طلب در این مورد مناسب رشد کرده و باعث عفونی شدن پوست سر شن .

در این صورت در اثر طولانی شدن عفونت و نبود درمان ، امکان از بین رفتن فولیکول ( قسمت انتهایی مو که دلیل رشد اون می شه ) مو و طاسی سر هست .

شوره سر خود به خود حالات شدید شدن و تخفیف داره ، معمولاً در هوای سرد به دلیل پایین بودن رطوبت محیط زندگی و کاهش نور خورشید ، شوره سر  شدت پیدا میکنه .

از اونجا که مبتلایان به شوره بیشتر جوانان هستن با مشاهده شوره دچار اضطراب می شن . پس پزشکان به اونا اطمینان میدن شوره سر یه پدیده موقتی بوده و در عرض یه یا دو سال خود به خود محو می شه و نگرانی از واسه ریزش مو و کاهش حجم مو نداشته باشن . موارد ناچیز شوره سر رو میشه تحتِ کنترل در آورد . شامپوهای جور واجور شامل ماده سِلِنیُم سولفاید ، زینک ( روی ) ، اسید سالی سیلیک و گوگرد موقتاً  باعث بهتر شدن می شن . هر چند مصرف همیشگی این جور شامپوهای طبی پیشنهاد نمی شه .

وقتی که علاوه بر شوره ، خارش شدید سر هم وجود داشته باشه نیاز به درمان تکمیلی به وسیله پزشکه تا علاوه بر تجویز شامپوهای مناسب طبی از داروهای موضعی خوراکی هم استفاده شه.

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *