سلامتی

آیا شما چاق هستید؟ | چاقی

شما دچار اضافه وزن  یا چاقی هستین؟اگه جواب مثبته بدونین که دچار یه مریضی با مشکلات خیلی بد می باشین. چاقی، آسیب ای بیشتر از یه مشکل زیبایی اندامه.

اضافه وزن، شما رو در خطر دچار شدن به فشار خون بالا  و بقیه مشکلات دیگه قرار میده. ثابت شده که حتی کاهش کمی از اضافه وزن می تونه اثر زیادی روی بهبود سلامتی داشته باشه و در بسیاری موارد با ورزش، رژیم غذایی سالم و تغییر در عادات زندگی فرد میشه وزن اضافی رو کم کرد. ولی اگه آدما به تغییرات روش زندگی جواب مناسبی ندن، میشه با تجویز دارو و حتی در مواردی خاص، با عمل جراحی واسه کاهش وزن دست به کار شد .

علل چاقی :

چاقی چیزی نیس جز افزایش غیر طبیعی مقدار چربی در بدن.

پزشکان واسه تعریف چاقی از "شاخص توده بدنی" یا BMI استفاده می کنن که این شاخص از تقسیم وزن بدن (برحسب کیلوگرم) بر مجذور قد (طبق متر) به دست میاد. منظور از مجذور قد اینه که مقدار اونو طبق متر دو بار در هم ضرب کنین. مثلا BMI فردی با قد ۱۷۵ سانتی متر و وزن ۱۰۵ کیلوگرم برابره با ۳۱/۳۴.

تقسیم بندی افراد طبق BMI به صورت زیره :

وضعیت بدن

 مقدار BMI

کمبود وزن

 کمتر از ۱۹

وزن طبیعی

 ۱۹ تا ۲۵

اضافه وزن

 ۲۵ تا ۳۰

چاق

 ۳۰ تا ۴۰

بسیار چاق

 بیشتر از ۴۰

وزن ً از تعادل بین مقدار کالری دریافتی به وسیله غذا و مصرف (سوزوندن) کالری واسه فعالیتای روزانه تعیین می شه. اگه شما بیشتر از مقدار مورد نیازتون کالری دریافت کنین، دچار اضافه وزن میشین، چون بدن شما این انرژی مازاد بر نیاز رو به صورت چربی ذخیره می کنه.

چربی یکی از اشکال ذخیره انرژی در بدنه. هم اینکه به عنوان عایقی محافظتی در زیر پوست شما عمل می کنه. واقعا واسه انجام این جور اعمال در بدن مقداری چربی لازمه، ولی مصرف زیادتر از اندازه اون می تونه با سلامتی شما تداخل داشته باشه.

عوامل خطر :

عواملی که باعث افزایش خطر چاقی در شما می شن عبارتند از :

– رژیم غذایی

مصرف همیشگی غذاهای پر انرژی مثل غذاهای چرب و سرخ کرده، غذاهای آماده  (مثل پیتزا و ساندویچ) ، نوشابه ها، شیرینیا، دسرهای شیرین و شکلای جور واجور سس می تونه باعث زیاد شدن وزن شه.

– کم تحرکی

افراد کم جنب و جوش به خاطر این که کالری مصرفی خود رو نمی سوزونن و فعالیتی واسه سوختن انرژی ندارن، مستعد چاقی هستن.

– عوامل روان شناختی

بعضی افراد واسه مقابله با مشکلاتی مثل استرس  و یا احساس کسلی، پُرخوری  می کنن.

– ژنتیک

اگه یکی از والدین شما یا هر دوی اونا چاق هستن، شانس بیشتری واسه چاق شدن دارین. ژنا ممکنه بر مقدار ذخیره چربی و پخش اون در بدن نقش داشته باشن.

البته داشتن این ژنا به این معنی نیس که حتماً چاق میشین، بلکه عوامل محیطی مناسب هم باید واسه بروز این ژنا وجود داشته باشن.

چه موقع نیاز به مشورت پزشکی دارین؟

چه طور می تونین فهمیده باشین که نیاز به کاهش وزن واسه حفظ سلامتی خود دارین؟ واسه جواب به این سئوال دو شاخص به شما کمک می کنه:

۱- شاخص توده بدنی یا BMI :

همونجوریکه قبلاً گفته شد BMI یا (BODY MASS INDEX) بین ۲۵-۱۹ نشون میده که شما وزن مناسبی واسه قد خود دارین و دارای چربی اضافه نیستین. اما BMI بین۳۰- ۲۵ نشون میده که شما دچار اضافه وزن هستین وBMI بالای ۳۰ نشون دهنده چاقی شما هستش که در این موارد باید واسه کاهش وزن و تأمین سلامتی خود با دکتر مشورت کنین.

۲- اندازه دور کمر:

آدمایی که چربی رو بیشتر در قسمت دور کمر خود ذخیره می کنن( بالا تنه) به عنوان افراد با چاقی " سیب شکل" و اونایی که چربی رو بیشتر در پائین تنه خود (باسن، رانا و لگن) ذخیره می کنن به عنوان افراد با چاقی "گلابی شکل" معروف هستن. یادتون باشه از نظر سلامتی بهتره شما به شکل گلابی باشین تا سیب.

چاقی سیب شکل بیشتر در مردان و نوع گلابی شکل اون بیشتر در زنان دیده می شه و واسه همینه که در وزن برابر ، زنا کمتر دچار مشکلات چاقی می شن، چون چاقی اونا بیشتر مربوط به پائین تنه س.

چاقی سیب شکل باعث تجمع چربی به دور اندامای شکمی مثل روده ها می شه که خطر بالاتری واسه ایجاد مشکلات خیلی بد سلامتی در فرد داره.

مهمه که بیشترین حد مقدار مجاز دور کمر واسه مردان ۱۰۰ سانتی متر و واسه زنان ۵/۸۷ سانتی متره و اگه دور کمر شما از این مقادیر بالاتره( که نشون دهنده چاقی سیبی شکل خطرناکه) باید به دکتر واسه کاهش وزن مراجعه کنین.

هنگام مراجعه به دکتر واسه توضیح مشکل چاقی خود رو راست باشین. مقادیر غذایی که می خورید، میان وعده ها، نوع غذاها … همه رو به درستی و دقت بگید.

هم اینکه اگه مشکلات دیگری دارین که به چاقی مربوط می شن، مثل: پرفشاری خون، کلسترول بالا،  دیابت یا التهاب مفاصل،  اونا رو هم به دکتر خود اطلاع بدین و بدونین که با کم شدن وزن قسمت مهمی از مشکلات فوق کلکش کنده میشه.

غربالگری و تشخیص

دکتر می تونه تعیین کنه که شما نیاز به کاهش وزن دارین یا خیر و اگه نیاز دارین، چه مقدار باید وزن خود رو کم کنین.

علاوه بر تعیین BMI و اندازه دور کمر، دکتر گذشته پزشکی شما رو هم بررسی می کنه و از مسائلی مانند کشیدن سیگار،  مصرف الکل  یا مقدار استرس در زندگی شما سئوالاتی می کنه، چون این مسائل می تونن خطر و مشکلات چاقی رو زیاد کنن.

هم اینکه دکتر باید آزمایش کاملی از وضعیت سلامت فعلی شما داشته باشه. ممکنه شمام زمان مریضی دیگری داشته باشین که همراه با کم شدن وزن باید به اونم توجه کافی شه.

منبع : tebyan.net

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *