سلامتی

آیا شما هم وسواس دارید؟ | بیماری

 

مشکل وسواسی یه نوع مشکل اضطرابی ضعیف کننده س. در این مشکل همیشه افکار مزاحم و ناخواسته ای شکل می گیرن که فرد نمی تونه از دست اونا خلاص شه. مثلاً ممکنه فرد همیشهً از این که همه اجسام آلوده هستن ترس داشته باشه و واسه خلاص شدن از این ترس همیشهً دستها و اجسام رو بشوید. وسواس شستشو یه نوع از مشکل وسواسی هستش. مشکل وسواسی از شکلای جور واجور ناچیز تا بسیار شدید می تونه باشه و می تونه موجب پریشونی زندگی فردی و اجتماعی شده و حتی کار یا تحصیل فرد رو دچار مشکل کنه.

 

 

دلیل ایجاد وسواس چیه؟
دلیل دقیق ایجاد وسواس مشخص نشده ولی علل مختلفی از جمله علل مربوط به مغز، عوامل ژنتیکی و محیطی بر اون تاثیر دارن. تصویر ورداری از مغز در بیماران نشون میده که فعالیت مغز این افراد الگوی متفاوتی داره و فعالیت قسمت خاصی از مغز در اونا غیر طبیعیه. این یافته ها و هم به هم خوردن تعادل واسطه های شیمیایی خاصی مانند سروتونین ممکنه با مریضی در رابطه باشه.

 

 

علائم مشکل وسواسی چیه؟
وسواس یه مریضی طولانی و طولانی مدته. ممکنه علائم وقتی افزایش و وقتی کم بشن. درمان، علائم مریضی رو تخفیف میده ولی ممکنه بعضی از علائم یه مدت پس از شروع درمان هم باقی بمونن. اضطراب شایع ترین علامت این بیماریه. مثلاً ممکنه فرد احساس کنه که اگه یه کار خاص رو انجام نده اتفاق وحشتناکی اتفاق می افته. یا ممکنه همیشهً اجاق گاز ، شیر آب، بخاری، قفل در و … رو چک کنه و اگه این کار رو نکنه احساس اضطراب شدید، پریشونی و بی عرضگی به فرد دست میده. وسواس بررسی یکی دیگه از شکلای جور واجور وسواس است.

 

 

نشونه های مشکل وسواسی شامل :
١- وسواس :

افکار نا مناسب، تکرار شونده، ناخواسته و زور کننده ایه که افکار طبیعی فرد رو دچار مشکل می کنه و موجب اضطراب یا ترس می شه. این افکار می تونن آزار دهنده و بیرحمانه، جنسی و یا به صورت ترس از مریضی باشه. و یا مانند ترس زیاد از آسیب دیدن خود یا افراد مورد علاقه ، نیاز شدید به این که باید همه کارا به طور کاملً دقیق و درست انجام شن ، ترس از آلودگی و کثیفی اشیا و…

 

 

٢– اضطرار و زور :
رفتارها یا کارای عمدیه که واسه کنترل افکار وسواسی همیشهً انجام می شن. فرد به این روش تلاش می کنه تا از دست افکار آزار دهنده خود خلاص شه. مانند شستن تکراری یا بررسی همیشگی کاری که انجام شده ، شمردن تکراری یه عمل مانند شمردن تکراری دفعات شستشو ، تکرار کردن کارا مثلاً چیدن تکراری اشیا واسه این که منظم شن ، جمع آوری و انباشتن اشیا خاص و…
افراد گرفتار در باخبر شدن از مریضی خود متفاوتند. ممکنه بعضی وقتا متوجه باشن که افکارشون غلطه و بعضی وقتا عمیقاً به اون به فکر باشن

 

چیجوری مشکل وسواسی تشخیص داده می شه؟
تشخیص مشکل وسواسی با در نظر گرفتن علائم اون، گذشته مریضی و معاینه به وسیله دکتر صورت میگیره. وسواس یا زور به انجام کار خاص وقت گیر بوده و معمولاً بیشتر از یه ساعت در روز زمان میبره. هم اینکه خیلی روال عادی زندگی روزمره، کار، روابط اجتماعی یا تحصیل فرد رو دچار مشکل می کنه.

مشکل وسواسی چیجوری درمان می شه؟
درمان مشکل وسواسی از راه مشاوره، روان درمانی و هم اینکه به وسیله داروها صورت میگیره. داروهای ضد افسردگی خاصی هستن که بر واسطه های شیمیایی مغز مانند سروتونین اثر می کنن. واسه تاثیر این داروها بر افکار و رفتارها ممکنه به چند هفته زمان نیاز باشه. روان درمانی هم از راه روش رفتار شناختی انجام می شه. با روبرو شدن کم کم با عامل ترس و دوری از انجام کارای خاص به مرور از اضطراب و ترس فرد کم میشه. مثلاً اگه وسواس شستشو دارین همیشهً شیئی رو که تصور می کنین آلوده س لمس کنین و پس از اون دستهای خود رو نشویید. اگه این کار رو تکرار کنین کم کم از ترس و اضطراب شما کم میشه. این کار در مورد افکار نا مناسب هم موثره. بهترین روش ،استفاده همزمان از دارو و روان درمانی است.

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *