سلامتی

آیا شما هم غلظت خون دارید؟ | تغذیه سالم

شمام غلظت خون دارین؟

شمام غلظت خون دارین؟

یه دکتر عمومی گفت: تنگی نفس، احساس سرگیجه و قرمزی پوست صورت از شایعترین نشونه های افزایش غلظت خون حساب می شه.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران، صفت الله عزیزی دکتر عمومی گفت: به اندازه درصد گلبولای قرمز در واحد حجم هماتوکریت یا غلظت خون می گن.

این دکتر عمومی گفت: غلظت خون با اندازه هموگلوبین رابطه مستقیمی داره که محدوده طبیعی هموگلوبین در مردان بین ۱۳ تا ۱۶ و در زنان بین ۱۲ تا ۱۴ه.

عزیزی در مورد دلیل اولیه افزایش غلظت خون اضافه کرد: بعضی وقتا هیچ دلیل خاصی واسه این مشکل وجود نداره و مغز استخون بدون هیچ محرکی و به طور خود به خود گلبولای قرمز زیادی رو تولید می کنه مانند مریضی پلی سیتمی.

ایشون با بیان اینکه اگه دلیل ثانویه دلیل افزایش غلظت خون شده باشه، گفت: در این مواقع بر اثر یه عامل خارجی این آسیب اتفاق میفته مثلا وقتی که فرد به ارتفاعات کوهستانی میره با کاهش فشار هوا و اکسیژن و تحریک سلولای تولید کننده اریتروپویتین در کلیه ترشح مغز استخون رو فعال می کنه که در آخر منتهی به ساختن گلبولای قرمز و افزایش غلظت خون می شه.

این دکتر عمومی گفت: در مواردی مانند مشکل در ریه اندازه اکسیژن کافیه ولی خون رسانی به سلولا به درستی صورت نمی گیره.هم اینکه بعضی وقتا این افزایش غلظت خون در اثر مصرف سیگار و مسمومیت با گاز مونواکسید کربن روی میده.

عزیزی با اشاره اینکه سوختگی و تعریق زیادتر از اندازه هم نقش موثری در افزایش غلظت خون داره، تاکید کرد: کم آبی بدن و افزایش هموگلوبینی مادرزادی هم از دیگر عوامل موثر در غلظت بالای خون حساب می شن.

ایشون قرمزی و التهاب پوست صورت، سستی و خستگی بیشتر از اندازه بدن، سر گیجه، تنگی نفس، احساس گزگز در انگشتان دست و پا و خواب رفتگی انداما در اثر تو منگنه رو از علایم بالینی افزایش غلظت خون دونست و پیشنهاد کرد: بهترین درمان واسه مبتلایان به این آسیب، اهدای خون در فاصله وقتی هر چهار ماه یهویی هم اینکه این افراد باید از مصرف مواد غذایی خونساز مانند گوشت قرمز، جگر، پسته و اسفناج دوری کنن و به اندازه کافی مایعات بنوشن.

جمع آوری : iranstyle.ir

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *