سلامتی

آیا شما هم عاشق خودتان هستید؟ | بیماری

:
شمام عاشق خودتون هستین؟

:

سایت زندگی آنلاین: غرور خصوصیتیه که در هر انسانی هست چون که اگه کسی خودشو دوست نداشته باشه نمی تونه بقیه رو هم دوست داشته باشه و با اونا رابطه برقرار کنه.به مدتا تصور بر این بود که مشکلات شخصیتی قابل درمان نیستن. افراد خودشیفته معمولا در گروه مریضایی قرار می گیرن که مداوای اونا سخته. مشکل اساسی این افراد اون هستش که احساس می کنن بعضی از افراد جوری که شایسته شونه با اونا رفتار نمی کنن.
در افسانه های یونان اومده که نارسیسوس مرد زیبایی بود که بسیار مورد توجه بود، اما اون نسبت به همه بی خیال نسبت به موضوع بود و دلیل اندوه اونا می شد. یه روز وقتی که نارسیسوس خم شده بود تا یه جرعه آب از برکه بخوره، عکس خود رو در آب دید و عاشق اون شد. در این لحظه بود که دریافت بقیه همون احساسی رو که اینک اون نسبت به خود یافته، به اون داشتن. اون نمی تونست نگاه از تصویر خود در آب برگیرد، دچار غم عشق به خود شد و در کنار برکه از این اندوه جون داد! شما احساس باحالی نسبت به خودتون دارین و این چیز خوبیه.
تحقیقات نشون دهنده این مطلب هستن که همه آدما پیش خودشون تصور می کنن که بهتر از بقیه هستن و احساس می کنن که قابل اطمینان تر، باهوش تر، مهربون تر، و سخت کوش تر هستن. اما این احساس در بعضی آدما که روانشناسان به اونا لقب خودشیفته دادن تبدیل انگار خودبینی و خودپسندی شده.

به چه دلیل بعضی از افراد خوشیفته می شن
به درستی مشخص نیس که چه اتفاقی میفته که یه نفر تبدیل به فردی خود عاشق می شه. طبق توافق اکثریت کارشناسان عوامل وراثتی نقش برجسته ای رو در این مورد بازی می کنن. هم اینکه والدین افراطی که بیشتر از اندازه کودکان خود رو تشویق می کنن هم ممکنه در آینده موجبات غرور بچه هاشون رو جفت و جور کنن.
آمار و ارقام نشون دهنده این مطلبه که درصد مردان خودشیفته به مراتب بیشتر از زنانیه که دچار این مشکل شخصیتی می شن. به مدتا تصور بر این بود که مشکلات شخصیتی قابل درمان نیستن. افراد خودشیفته معمولا در گروه مریضایی قرار می گیرن که مداوای اونا سخته. مشکل اساسی این افراد اون هستش که احساس می کنن بعضی از افراد جوری که شایسته شونه با اونا رفتار نمی کنن.
هممون عاشق خودمون هستیم!
غرور واسه توصیف کسائی به کار میره که بیشتر به خودشون توجه می کنن تا بقیه. بیماران خود عاشق با احساس عمیق «اهمیت خود، خودبزرگ بینی و یه جور استثنائی بودن» مشخص می شن. این افراد خود رو آدمای خاصی میدونن و توقع دارن به طور خاصی هم با اونا رفتارشود.
سیدجواد آرومی روانشناس در گفت وگو با شبکه ایران در مورد این مشکل شخصیتی میگه: غرور خصوصیتیه که در هر انسانی هست چون که اگه کسی خودشو دوست نداشته باشه نمی تونه بقیه رو هم دوست داشته باشه و با اونا رابطه برقرار کنه. اون ادامه میده: جالبه که بدونین این ویژگی در دوران نوزادی باعث می شه تا نوزاد به وسیله اون نیازهایش رو از راه اطرافیانش تامین کنه، غرور خصوصیتیه که بالاترین اندازه اون در دوران نوزادی زندگی آدم دیده میشه، چون که اگه نوزاد نتونه توجه و پشتیبانی بقیه رو به خود جلب کنه به زودی از بین میره.
آرومی در توضیح گفته های خود اضافه می کنه: این ویژگی در مراحل بعدی رشد آدم هم روش زوم شده چون که اگه فرد واسه خود عزت نفس قایل نشه تحت تاثیر نفوذ و استعمار بقیه قرار می گیرد. اون در ادامه به توصیف ویژگیای یه شخص خودشیفته می پردازه و میگه: غرور وقتی به عنوان یه مشکل هستش که فرد به دلیل دارا بودن یه ویژگی خاص که اونو از بقیه جدا می سازه اون خود رو در جایگاه برتری نسبت به بقیه ببینه و یا به بقیه فخر بفروشه.
حتی در مواردی فرد بدون دارا بودن اینجور ویژگیایی خود رو از بقیه برتر می بینه. آرومی در توضیح گفته های خود اضافه می کنه: معمولا این دسته از افراد توقع دارن که رفتار بقیه با اونا فرق داشته باشه و حتی بالاترین امتیازات رو در جامعه دریافت کنن، این افراد اگه به خواسته خود دست نیابند معمولا از بقیه فاصله می گیرن و یا در بعضی موارد بقیه رو مورد تمسخر قرار میدن.

اون عقیده داره: این دسته از افراد معمولا روابط اجتماعی عمیقی با بقیه ندارن، مانند بعضی هنرپیشها و افراد مشهور؛ اونا روابط اجتماعی زیادی دارن اما در واقع از مشکل افسردگی رنج می برن. ایشون در ادامه بین افراد خودشیفته و خودبزرگ بین فرق قایل می شه و میگه: ممکنه افراد خودشیفته دارای مشکل خودبزرگ بینی هم باشن اما فردی که دچار مشکل خودبزرگ بینیه حتما در دسته افراد خودشیفته قرار نمی گیره.
اون در مورد روش درمان این دسته از افراد میگه: معمولا آدمایی که دارای مشکل روانی هستن تا وقتی که ارتباطشونبا دنیای دور و بر و واقعیت قطع نشده باشه، قادر به درک مریضی خود هستن اما در مورد آدمایی که قادر به مشکل شخصیت هستن این جور نیس بخاطر این دور و بریا باید این جور افراد رو به طرف درمان جهت بدن.
 غرور و کسب تأیید بقیه
در دنیای واقعی افراد خود عاشق شدیدا نیازمند کسب تایید و اعتبار از طرف بقیه هستن. «روی بامیستر» روانشناس اجتماعی و استاد دانشگاه تالاهاسی فلوریدا میگه: «از نظر این افراد زیاد مهم نیس که مورد دوست داشتن بقیه قرار بگیرن، چیزی که مهمه اینه که تشویق شن. حتی حاضرن دوست داشته شدن رو به خاطر دریافت تایید و تعریف از طرف بقیه قربونی کنن».

منبع : برترینا

.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *