سلامتی

آیا شما هم به متخصص تغذیه مراجعه خواهید کرد؟ | تغذیه سالم

مجله سپیده دانایی: جدا از وزن و ویژگیای جسمی، عوامل چندی امکان مراجعه آدما به کارشناسان تغذیه یا به کار گیری رژیمای غذایی خاص رو زیاد می کنه که از جمله اونا میشه به عوامل اجتماعی، روانشناختی و بیولوژیک اشاره کرد. در این مقاله به بیان مهمترین دلایل روانشناختی مراجعه به کارشناسان تغذیه می پردازیم. شاید شما با خوندن این مطلب فهمیده باشین مشکل تون از جای دیگری آب می خوردت و مراجعه به متخصص تغذیه به شما کمکی نمی کنه، بلکه باید از منبع مناسبی کمک بگیرین.

براساس پژوهشای انجام شده، مهمترین عوامل روان شناختی موثر در این باره عبارتند از:

۱- دچار شدن به مشکل پراشتهایی عصبی

یکی از دلیلای مراجعه آدما به متخصصین تغذیه می تونه ابتلای اونا به یکی از شکلای جور واجور مشکل خوردن باشه. دو نوع کلی مشکل خوردن، بی اشتهایی عصبی و پراشتهای عصبی هستن. در پراشتهایی عصبی فرد به صورت دوره ای (مثلا هر دو ساعت یه بار)، غیرقابل کنترل با سرعت زیاد و تو یه مدت کوتاه مقدار زیادی غذا می خوره.

بعضی از افراد گرفتار به این مشکل پس از خوردن غذا، واسه جلوگیری از اضافه وزن خود رو مجبور به استفراغ می کنن یا داروهای مسهل و مدر می خورن، هم اینکه ممکنه به ورزشای سخت روی بیارن. اما دسته ای دیگه هیچ عمل جیرانی انجام نمی دن. به هر حال مهم اینه که هر دو دسته دچار مشکلات جسمی (گروه اول به دلیل نرسیدن مواد غذایی نیاز به بدنشون و گروه دوم به دلیل فربگی) و روانشناختی می شن.

۲- دچار شدن به بی اشتهایی عصبی

در بی اشتهایی عصبی مریض با وجود گرسنگی از خوردن غذای کافی دوری می ورزد. ویژگی اصلی این مشکل تصویر بدنی غیرواقعیه که فرد از خودش داره، یعنی با وجود لاغری احساس می کنه اضافه وزندارد و تلاش می کنه از راه نخوردن غذا و فعالیتای بدنی شدید این اضافه وزن رو نابود کنه.

این مشکل در دوران نوجوونی و در بین دختران شایع تره. این افراد هر بار مقداری از مصرف غذای خود می کاهند، کم کم به حذف وعده های غذایی میرسه و شخص از کاهش وزن خود حال می کنه. استخوانای برجسته – چشمای گود رفته، استخوانای برآمده در زیر پوست، پوست و موی خشک، دست و پای کبود و سرد، رویش موهای نرم در صورت و انداما، نبض کنه و ضعیف، فشار خون پایین از دیگر علائم این اختلاله.

از دست دادن قاعدگی در زنائی که به سن قاعدگی رسیدن شاخص کژکاری فیزیولوژیکی در بی اشتهایی عصبیه. در خیلی از مبتلایان نشونه های افسردگی مانند خُلق دپرس، انصراف اجتماعی تحریک پذیری، بی خوابی و کاهش علاقه به فعالیت جنسی ظاهر می شه. بقیه ویژگیایی که بعضی وقتا با بی اشتهایی عصبی همراه می شن شامل نگرانی درباره خوردن در جمع، احساس به درد نخوری، نیاز قوی به کنترل محیط خود و تفکر انعطاف ناپذیره. در مراحل زیاد مریضی، این مشکل می تونه منتهی به مرگ افراد شه، که حالا خوبیش اینه تعداد آدمایی که به این مرحله می رسن محدوده.

۳- تصویر بدنی غلط

همونطور که در بالا گفته شد، هممون از خود یه تصویر بدنی تو ذهن داریم که معمولا با جسم واقعی ما هماهنگ و همخوانه اما در بعضی موارد این تصویر بدنی خدشه دار می شه و افراد تصویر بدنی اشتباهی از خود تو ذهن شون خلق می کنن. بدیش اینه در این جور موارد رویارویی فرد با واقعیت منتهی به اصلاح این تصویر ذهنی نمی شه. مثلا فردی که لاغره، وقتی که خود رو در آینه می بینه، هم احساس می کنه چاقه و تصور غلطش اصلاح نمی شه.

۴- عزت نفس پایین

دلیل مراجعه بعضیا از آدما به متخصصین تغذیه از دست دادن یا ضعف در عزت نفسه. به نظر شما بین عزت نفس پایین با مراجعه به متخصصین تغذیه چه رابطه ای وجوددارد؟ اگه اعتماد به نفس ما در چیزای پایین باشه، یعنی اینکه خودمون از خودمون در اون زمینه خاص راضی نیستیم، پس به دنبال گرفتن تایید بقیه میریم. اگه فرد از خودش راضی نباشه، این نارضایتی موجب ایجاد اضطراب در اون می شه. از اونجایی که آدم دوست داره بدن و روانش همیشه در حالت تعادل و آرامش باشه، تلاش می کنه این اضطراب رو نابود کنه. وقتی فرد نتونه این تایید و پذیرش رو از منابع داخلی (خودش) تامین کنه، باید به سراغ منابع خارجی (بقیه) بره، در این حالت ملاک بقیه، تبدیل به ملاک فرد می شه. یعنی، اینکه ظاهر فرد به نظر خودش خوبه یا نه، اهمیتی نداره، مهم اینه بقیه ظاهر اونو پسند کنن و از اون راضی باشن و چون امروزه در بیشتر فرهنگا لاغری یه ارزش هستش، این آدما به خاطر افزایش مقبولیت اجتماعی، که این به نوبه خود دلیل افزایش عزت نفس شون می شه، واسه به وجود آوردن تغییراتی در ظاهر خود از متخصصین تغذیه کمک می گیرن.

۵- کمال گرایی

کمال گرایی یکی دیگه از ویژگی هاییه که شاید باعث شه سر و کار شما به متخصص تغذیه بیفته. افراد کمال گرا به نسبت بقیه اشتغال ذهنی بیشتری با عملکردشون و کلا هر چیزی که به اونا مربوط می شه دارن. یکی از باورهای غلط کمال گراها تفکر همه یا هیچه. این افراد در ارزیابیای خود موضوع یا شخص مورد بحث رو خوبِ خوب می بینن یا بدِ بد، واسه این افراد حد وسطی وجود نداره. پس ممکنه کمی چربی اضافه، که شاید بقیه اصلا متوجه اونم نشن، این قشر رو به سمت مطب متخصصین تغذیه یا دیگه وسایل کاهش وزن و تناسب اندام بکشونه. البته اشتغال ذهنی این افراد فقط شامل کاهش وزن نمی شه. مثلا اگه یه فرد کمال گرا بفهمه براساس فرمولایی که متخصصین ارائه میدن، ۲۰۰ گرم کمبود وزن داره، شاید واسه رسوندن خود به وزن بهنجار بازم از متخصصین کمک میگیره. کلا اشتغال ذهنی افراد کمال گرا واسه یکی بودن داشتن با استانداردها دلیل اصلی مراجعه اونا به متخصصین تغذیه س.

۶- همرنگی با جماعت

شاید بشه گفت اصلی ترین دلیل مراجعه آدما به متخصصین تغذیه موج جهانی گرایش به لاغریه. در دنیای امروز برخلاف چند دهه پیش چاقی نه فقط ارزش به حساب نمیاد، بلکه تبدیل به ضد ارزش شده. الان خیلی از ما لاغری رو هم معنی زیبایی، سلامت، ثروت و چاقی رو هم معنی مریضی، مریضی و ناراحتی میدونیم. تمایل آدما به همرنگی با جماعت، که یکی از مفاهیم روانشناسی اجتماعیه، به وسیله پژوهشای زیاد به اثبات رسیده. به طور خلاصه یافته های تحقیقات نشون دهنده اون هستش که افراد حتی وقتی که به درستی نظر خود باور دارن، بعد از یه مدت دیدگاه اکثریت رو اتخاذ می کنن. این موضوع درباره باورهای مربوط به تناسب اندام هم صدق می کنه. خیلی از آدما به خاطر این به تناسب اندام و تغذیه شون حساس می شن که دوست دارن از دید ظاهری مثل بیشتر آدما یا گروه های کوچیکتری که عضو اون هستن، باشن.

۷- احساس نداشتن کنترل بر وقایع زندگی

اگه از بعضی افراد سوال کنیم به چه دلیل واسه داشتن تغذیه درست و تناسب اندام به متخصص مراجعه کردن، این جواب رو می شنویم «من خودم نمی تونم برنامه غذایی درستی داشته باشم، چند روز رعایت می کنم، بعد همه چی یادم می ره…» این افراد کسائی هستن که فکر می کنن کنترلی بر وقایع زندگی شون از جمله بر چگونگی تغذیه خود ندارن و کس دیگه ای بایداز بیرون اونا رو کنترل کنه که در این مورد، منبع کنترل خارجی متخصص تغذیه س. دلیل شکست خیلی از افراد همین مسئله س. اونا تا وقتی که تحت نظر متخصص هستن، رژیم شون رو رعایت می کنن اما به محض به آخر رسیدن دوره دوباره به عادتای تغذیه ای غلط قبلی بازمی گردند. به خاطر این که این آدما به طور عمیقی فکر می کنن نمی تونن بر رفتار خود کنترل داشته باشن.

جمع آوری سلامت اکاایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *