سلامتی

آیا شما هم از درد مفاصل رنج می برید؟ | بیماری

: شمام از درد مفاصل رنج می برید؟

: واسه آرتروز یا سائیدگی مفاصل درمان قطعی وجود نداره اما پزشکان روشی واسه کنترل این مریضی و جلوگیری از پیشرفت اون پیشنهاد کردن.
به نقل از دویچه وله، اگه دلیل سائیدگی مفاصل مشخص باشه میشه دردهای آرتروزی رو به شکل محسوسی کم کرد.
فعالیتای بدنی روزانه گاه باعث می شن مفاصل به طور مرتب در برابر ضربه قرار گیرند و این ضربه ها آسیبایی به بافت غضروفی مفصل وارد می کنن. بدن تا جایی که می تونه این آسیبا رو بازسازی می کنه. گاه شدت آسیبای وارده به مفصل بیشتر از قدرت بازسازی بدنه و یا به دلایلی قدرت بازسازی بدن کم میشه و نمی تونه آسیبای تکراری رو بازسازی کنه. در این شرایط بافت غضروفی بین مفاصل تخریب و آرتروز شروع می شه.
هفت عامل بروز آرتروز عبارتند از: دلایل ژنتیکی، جنسیت (آرتروز در بین زنان گسترش بیشتری داره)، فعالیت سخت بدنی که فشار زیادی به مفاصل وارد می کنه، اضافه وزن، ورزشای سنگین، مریضیای متابولیک (مثل دیابت)
دچار شدن به آرتروز ارتباطی با سن و سال نداره. امروزه جوانان هم از درد مفاصل شاکی هستن. آرتروز وقتی ایجاد میشه که بافت غضروفی بین مفاصل تخریب و استخونا روی هم سائیده شن.
نشونه های آرتروز و امکانات درمانی
درد، کشش و خشکی مفاصل بعد از استراحت و کاهش انعطاف پذیری اونا در خم و راست شدن و مشکلات حرکتی بیشتر اولین نشونه های آرتروز هستن. مشکلات حرکتی بیشتر از هر چیز به دلیل فرسایش بافت غضروفا به وجود میاد. استهلاک و فرسودگی مفاصل دردهای آرتروزی رو شدید شدن می کنه.
بیشتر افراد گرفتار به آرتروز از کاهش توانایی جنب و جوش و چابکی مفاصل شاکی هستن. هر حرکتی با صدای ناخوشایند تق تق مفاصل همراه س. رطوبت و سرما درد رو شدت می بخشه. پیشرفت مریضی رو میشه با دوری از تحمیل بار اضافی بر مفاصل کنترل کرد. ورزشایی چون دوچرخه سواری و شنا که مفاصل رو تقویت می کنن هم به درد بخور هستن.
روشای درمانی آرتروز
هدف از راه های درمانی آرتروز کاهش درد و افزایش اندازه جنب و جوش مفاصله. این روش ها به دو دسته طبقه بندی می شن: با احتیاط و اعمال جراحی.
در روشای با احتیاط دکتر تلاش می کنه از فشاری که بر مفاصل فرسوده وارد می شه کم کنه. تغییر عادات غذایی، جنب و جوش و درمانای طبیعی از جمله درمانای با احتیاط هستن.
به کار گیری داروهای ضدالتهاب شامل کورتیزون که کم کننده درد هستن هم از درمانای با احتیاط به حساب میان. یه سریای دیگه از احتیاطا عبارتند از:
– تا امکان داره استفاده کمتر از پله و سطوح شیب دار
– کاهش فعالیتای شدید بدنی
– بلند نکردن اجسام سنگین
– بلند کردن اجسام از روی زمین به روش درست
روشای با احتیاط
از مهم ترین روشای کاهش علائم آرتروز تغییر روش زندگیه.
داروی معجزه گری واسه درمان آرتروز وجود نداره. اما بعضی مواد غذایی در کاهش درد موثر هستن. میوه جات، سبزیجات و غلات و ماهی در آرامش التهاب تاثیر دارن و از سائیدگی بیشتر مفاصل جلوگیری می کنن. نکته مهم دیگه مصرف کافی مایعات، آب معدنی و چایای گیاهی جور واجور واسه کمک به دفع مواد سمی از کلیه هاست. این کار موجب بهبود سوخت وساز بدن می شه.
انجام نرمشای کششی و تقویتی می تونه تا حد زیادی انعطاف مفاصل رو زیاد کرده و اونا رو قوی نگه داره. شنا و پیاده روی از ورزشای مناسب هستن.
کاهش وزن تا حد زیادی درد به وجود اومده به وسیله آرتروز رو کم کنه. حتی چند کیلو کاهش وزن هم اثرات مهمی در کم کردن علائم مریضی داره.
به کار گیری وسایلی مانند کفیای مخصوص کفش و بریسای زانو می تونه در کاهش درد اثر داشته باشه. به کار گیری عصا هم می تونه تا حدی درد به وجود اومده به وسیله این مریضی در مفصل ران و زانو رو کم کنه.
عمل جراحی
عمل جراحی تنها وقتی پیشنهاد می شه که هیچ کدوم از راه های با احتیاط موثر نباشه. پیوند غضروف، پروتز و آرتروسکوپی از راه های موجود واسه درمان به وسیله اعمال جراحیه. تشخیص بهترین روش درمان فقط در صلاحیت دکتر متخصصه.

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *