سلامتی

آیا شما هم ازتپش قلبتان رنج می برید؟!! | طب ایرانی

پوسیدگی دندون از عادی ترین بیماریای مربوط به تغذیه س که کودکان رو در تموم سنین و در هر وضع اقتصادی گرفتار می کنه. تغذیه در ایجاد پوسیدگی دندون خیلی مهمه. وقتی که دندانا در دهن کودک ظاهر می شن، همراه با غذا خوردن، باکتریایی روی دندانا قرار می گیرن که اسید ایجاد می کنن. این اسید می تونه دلیل پوسیدگی دندانا شه. دندون برخلاف بافت استخون های بلند که به طور دائم در حال تجزیه و تشکیل شدن دوباره هستن، قدرت بازسازی خود رو نداره و پوسیدگی دندون با از بین رفتن دندون دائمی همراه س.

دلیل پوسیدگی دندون چیه؟


مهم ترین دلیل پوسیدگی دندون، پلاک میکروبیه. پلاک یعنی مخلوط چسبنده ژلاتین که شامل آب، پروتئین بزاق و باکتریای مرده س. باکتریای موجود در دهن با انرژیایی که از کربوهیدراتا و قندها به دشت می کنن و هم با چندین ماده سمی، پلاک دندون رو میسازن. این مواد پیش ساز اجناس تخمیر اسیدی به حساب میان. در واقع وقتی که PH محیط دهن به کمتر از ۵/۵ برسه و دهن اسیدی شه، باکتریای ایجاد کننده پوسیدگی دلیل پوسیدگی دندون می شن. (PH بزاق دهن بین ۵/۶ تا ۷ه و می تونه تمیز کردن دندانا رو بکنه).

● چه عواملی دلیل پوسیدگی دندون در کودکان می شه؟


۱) مصرف فراوون کربوهیدراتای ساده مثل قند و شکر

۲) مصرف تکراری مواد غذایی، به خصوص شکلات و شیرینی

۳) مصرف مواد غذایی یا تنقلات موقع خواب

۴) مصرف آبی که مقدار فلوراید اون واسه حفاظت از دندانا در برابر پوسیدگی کافی نیس.

۵) رعایت نکردن بهداشت دهن و دندون

▪ پیشنهادای کلی


بهترین راه مقابله با پوسیدگی دندون، محدود کردن مصرف نشاسته های چسبناک (مثل غلات صبحونه) و شکلای جور واجور شیرینیا و پیروی از رژیم غذایی متعادل شامل مواد نشاسته ای (مثل غلات و فرآورده های اون) فیبر رژیمی (سبوس گندم، کلم و سبزیای برگی شکل) و میوه ها و سبزیای تازه س که اثر پاک کننده روی دندانا دارن و نشاسته و شیرینیای چسبنده به دندون رو جدا می کنن و رعایت بهداشت دهن و دندون و مسواک زدن روزانه هم در سلامت دندانا بسیار مؤثره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *