سلامتی

آیا شما به مصرف مکمل های غذایی نیاز دارید؟ | بیماری

به نقل از برترینا : شاید با خود تصور کنیدچون هر نوع غذایی می خورید، ویتامینای جور واجور رو به بدن خود می رسونین. اما همه داستان این نیس. با غذای معمولی نمیشه شکلای جور واجور پروتئین و ویتامینای لازم بدن رو تامین کرد. به خاطر همین باید مکملای غذایی رو هم در برنامه روزانه یا هفتگی خود بذارین. البته همه ویتامینا این طور نیستن.

ویتامین E

ویتامین E یه جور آتنی اکسیدانه که بدن رو در مقابل اثرات منفی رادیکالای آزاد مراقبت می کنه – مولکولای سلولی  آسیب دیده می تونن منتهی به ناراحتیای قلبی، سرطان و بیماریای دیگه شن. ویتامین E باعث تقویت سیستم ایمنی بدن هم می شه. این ویتامین رو میشه از غذاهایی که میل می کنین تامین کنین و به مصرف مکمل احتیاجی نیس.

منابع اصلی ویتامین E، سبزیجات، شکلای جور واجور روغنا، آجیل، دانه های خوراکی و برگای سبز سبزیحاته. باید بدونین مصرف ویتامین E واسه آدمایی که داروهای رقیق کننده خون یا داروهای دیگه رو مصرف می کنن، ضرر داره.

ویتامین C

همه باور داریم ویتامین C موجب درمان سرماخوردگی های معمولی می شه. اما تحقیقات گذشته نشون داده مصرف این ویتامین فقط واسه یه روز بدن رو در برابر سرماخوردگی مراقبت می کنه. بالاترین اندازه مجاز واسه مصرف این ویتامین، ۴ هزار میلی گرم در روزه. در این مواقع پیشنهاد می شه چهار قرص یکهزار میلی گرم ویتامین C رو با آب زیاد استفاده کنین. ویتامین C قابل حل در آبه و به همراه آب زیاد زودتر بر بدن تاثیر می کنه.

کلسیم

بافتای فعال بدن و استخوانا همیشه در حال تغییر هستن و واسه ایجاد این تغییرات هم کلسیم تولید می کنن. واسه پیشبرد این روند بدن آدم به مواد معدنی کافی نیاز داره تا سلولا اونو بیشتر از توان استخوانا از اونا نگیرند. آدمایی که ۴۰ سال یا بیشتر دارن نباید تصور کنن که حتما باید قرص کلسیم مصرف کنن. با تحقیقاتی که روی ۲۴ هزار فرد انجام شده، مشخص شده مصرف مقدار زیاد کلسیم مثل کمبود اون می تونه موجب ناراحتیای قلبی در فرد شه. قبل اینکه سرخود کلسیم استفاده کنین، اول تحقیق کنین و ببینین روزانه چقدر کلسیم از راه غذا به بدن خود می رسونین. روزانه هزار میلی گرم کلسیم واسه زنان زیر ۵۰ سال و ۱۲۰۰ میلی گرم واسه زنان بالای ۵۰ سال لازمه. اگه روزانه شیر و لبنیات کافی مصرف می کنین، دیگه به مصرف مکمل احتیاجی نیس.

ویتامین D

ویتامین D واسه کمک به جذب کلسیم در بدن بسیار لازمه. اگه ویتامین D کافی نداشته باشین یا بدنتون توان جذب این ویتامین رو نداشته باشه احتمال دچار شدن به پوکی استخون زیاد می شه. ویتامین D رو می تونین از نور خورشید دریافت کنین. این ویتامین در غذاهایی مثل شیر، ماست و آب پرتقال و ماهیای چرب مثل سالمون و تن پیدا میشه. افراد باید روزانه ۴۰۰  واحد قرص ویتامین D مصرف کنن.

اسیدهای چرب امگا ۳

چند سال هستش که محققان و کارشناسان می گن واسه تقویت حافظه و کارکرد مغز و جلوگیری از بیماریای قلبی، قرصای امگا سه استفاده کنین. این ویتامین در غذاهای محدودی مثل ماهیا هست و شاید دلیلتاکید بر مصرف قرصای مکمل اون همینه. اما تحقیقات جدید هیچ نشونه ای مبنی بر بهتر شدن ناراحتیای قلبی بیماران پس از مصرف مکملای امگا سه مشاهده نشده. فقط اونایی که همیشه ماهی مصرف می کنن، تغذیه سالم تری دارن. حالا محققان بیشتر بر مصرف ماهی تاکید دارن تا قرصای امگا سه. طوری که می گن هفته ای دوبار باید ماهی بخورین. ماهیایی مثل سالمون، قزل آلا، ساردین و … بهترین منابع امگا سه هستن. اگه ماهی دوست ندارین یا با بدنتون سازگاری نداره، گردو، سویا، دانه خوراکی کتون و کانولا هم امگا سه دارن.  
سیر

این خوراکی خوش عطر رو اگه به طور خام و تازه استفاده کنین، خواص بسیار زیادی داره. مصرف سیر تازه منتهی به کاهش فشارخون، کاهش خطر دچار شدن به تصلب شرایین، سرطانای کولون، روده و معده می شه. واسه اینکه دهنتون بوی سیر نده، پس از خوردن اون چند برگ تازه جعفری بجوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *