سلامتی

آیا شماهم دائم احساس خستگی می کنید؟ | بیماری

:
شماهم دائم احساس خستگی می کنین؟

:

سایت آوای سلامتی: مقصر خستگی دائمی خیلی اوقات استرسای کار، تغییرات فصل، بی خوابی و درگیریای روزمره س. اما خستگی زیادتر از اندازه و همیشگی همیشه به وجود اومده به وسیله این علل نیس.
به نقل ازreadersdigestاحساس خستگی که بعد از استراحت کامل بازم از بین نمی ره، ممکنه ۷ دلیل کلی پزشکی داشته باشه:

کم خونی: دکتر شما با اولین مراجعه شما همراه با احساس شکایت از خستگی تموم وقت، ممکنه یه بررسی کامل کم خونی و یا مشکل تیروئید رو به عمل بیاره. شایع ترین دلیل کم خونی فقر آهنه. با وجود آنمی هم ممکنه احساس سرما، سرگیجه، تحریک پذیری، سردرد و خستگی کنین.
مشکل تیروئید: کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدیسم علاوه بر احساس خستگی دائمی، ممکنه باعث بروز چاقی، خشکی پوست، و کمبود انرژی شه. این مشکل وقتی اتفاق می افته که تیروئید شما به اندازه کافی هورمون تولید نمی کنه. در حالی که زنان با احتمال بیشتری به این مشکل دچار می شن، انجام آزمایش کارکرد تیروئید می تونه خیلی راحت منتهی به تشخیص و شروع درمان اون شه.
پیش دیابت و دیابت: قند خون بالا منتهی به مشکل در گردش خون شده و پس سلولا به اندازه کافی اکسیژن و مواد مغذی دریافت نمی کنن و اینه که شما احساس خستگی می کنین. البته سطح بسیار پایین قند خون هم احساس خستگی رو داره چون به اندازه کافی سوخت به سلولا نمی رسه. قند خون بالا سببب التهاب طولانی هم می شه و این یکی دیگه از دلیلای خستگیه.
افسردگی: شکایت همیشه خستگی و نبود توانایی به خارج شدن از تختخواب مخصوصا در صبح هنگام می تونه نشون دهنده ابتلای شما به درجاتی از افسردگی باشه. این وقتیه که احساس خستگی شما با احساس ناامیدی، غم و اندوه و کاهش اشتها، هم همراه شده باشه. با مراجعه به روانپزشک، از شدید شدن این علائم و جدی تر شدن مریضی افسردگی میشه پیشگیری کرد.

مشکلات گوارشی: مصرف غذاهای فراوری شده و تغذیه ضعیف منتهی به بروز روند التهابی در بدن و تجربه نفخ، خستگی، بدخلقی، سردرد و زیاد شدن وزن می شه. دچار شدن به حساسیتای غذایی مثلا به گندم و فراوردهای لبنی هم می تونه احساس خستگی بسازه. هیچ آزمونی واسه تشخیص حساسیتای غذایی وجود نداره و تنها راه شناسایی اون تشخیص کم کم و حذف مواد غذاییه که به اونا حساسیت نشون داده شده.
مریضی قلبی: خستگی می تونه علامت مریضی قلبی هم باشه، مخصوصا در زنان. محققان می گن اگه شما با ورزش کردن مشکل دارین، ورزش رو از سطح سبک شروع کنین. اما اگه بعد از یه مدت حتی با کم شدن شدت ورزش، شما بازم احساس ناراحتی می کنین، ممکنه مریضی قلبی تشخیص داده نشده دلیل خستگی شما باشه.
کمبود مواد مغذی: کمبود بعضی مواد مغذی مانند پتاسیم و منیزیوم هم که در سوخت و ساز بدن و انرژی زایی نقش دارن، منتهی به بروز خستگی می شه.

منبع : برترینا

منبع :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *