سلامتی

آیا سینه بند در ابتلا به سرطان سینه نقش دارد؟ | تغذیه سالم

سینه بند در دچار شدن به سرطان سینه نقش داره؟

سینه بند در دچار شدن به سرطان سینه نقش داره؟

سرطان سینه

اگه بخوایم نتیجه آخرین تحقیقات محققان رو تو یه جمله بگیم باید بگیم که “بر خلاف نظر بعضی از افراد و تبلیغات بعضی از رسانه ها، هیچ مدرکی مربوط به افزایش خطر دچار شدن به سرطان سینه در آدمایی که از سینه بند استفاده می کنن وجود نداره.”

محققان بعد از به وجود اومدن شایعه هایی در مورد تاثیر به کار گیری سینه بند روی خطر دچار شدن به سرطان سینه عزمشونو جزم کردن تحقیقات کاملی رو روی این موضوع بکنن. به همین منظور اونا تحقیقات خود رو با در نظر گرفتن نوع سینه بندایی که زنان مورد استفاده قرار میدن، وقتی که واسه اولین بار از سینه بند استفاده کردن و هم اینکه تعداد ساعاتی که زنان در بیست و چاری از سینه بند استفاده می کنن انجام دادن.

دکتر لو چن، یکی از محققان مرکز تحقیقات سرطان “فرد هاچینسون” در سیاتل، در آخر این تحقیق نتیجه رو این جوری گفتن: “ما هیچ مدرکی رو که نشون بده پوشیدن سینه بند با افزایش احتمال دچار شدن به سرطان سینه در ارتباطه پیدا نکردیم.” این تحقیق در عکس العمل به منتشر شدن کتابی در سال ۲۰۰۵ که ادعا می کرد زنائی که در کشورای پیشرفته زندگی می کنن به خاطر اینکه بیشتر از زنائی که در کشورای غیر پیشرفته زندگی می کنن از سینه بند استفاده می کنن بیشتر در خطر دچار شدن به سرطان سینه قرار دارن، انجام شد. در این کتاب ادعا شده بود که سینه بندا در سیستم گردش خون و سیستم لنفاوی مشکل ایجاد کرده و مانع دفع مواد زائد می شن که همین قضیه می تونه باعث افزایش خطر دچار شدن به سرطان سینه شه.

تموم زنائی که در این تحقیق شرکت کرده بودن یائسه بودن و در محدوده سنی ۵۵ تا ۷۴ سال قرار داشتن.

محققان اطلاعات کاملی در مورد اندازه، نوع، مدت زمان استفاده (چند ساعت در روز) و هم اینکه زمان به کار گیری سینه بندا به وسیله هر کدوم از شرکت کنندگان در تحقیق رو جمع کردن. هم اینکه هر گونه سابقه خانوادگی سرطان سینه، قد و وزن، اندازه تحصیلات، نژاد، اندازه درآمد، درمانای هورمونی احتمالی و هم اینکه آخرین باری که ماموگرافی دادن رو ثبت کردن.

طبق این تحقیق، به کار گیری سینه بند، نوع سینه بند و مدت زمان به کار گیری اون در طول روز و سنی که واسه اولین بار از سینه بند استفاده کردن هیچ تاثیری روی افزایش احتمال دچار شدن به سرطان سینه نداره. پس میشه این جوری نتیجه گرفت که پوشیدن سینه بند به طور کامل ایمن و بی خطره.

دکتر لو چن در آخر گفتن که: “خوندن و استفاده کردن از اطلاعاتی که به صورت کتاب و یا در سطح اینترنت منتشر می شن می تونه به درد بخور باشه اما نباید از یاد ببرم که بعضی از این اطلاعات بی پایه و غیر علمی هستن. پس بعد از خوندن هر مطلبی حتما در مورد علمی بودن اون تحقیق کنیم و بدون مطالعه و تحقیق هیچ مطلبی رو قبول نکنیم. با این روش میشه بخش بزرگی از نگرانیای به وجود اومده به وسیله شایعات اینترنتی رو برطرف کرد.”/ شفاجو

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *